Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

BE: Plan shpëtimi për bankat

BE: Plan shpëtimi për bankat

0 Komentet 🕔27.06.2013 - 10:41

Ministrat e Financave të Bashkimit Europian janë gati të zbatojnë planin i cili jo vetëm shpëton bankat e trazuara, por njëkohësisht mbron taksapaguesit nga faturat e mundshme.

Pas një tjetër sesioni bisedimesh mes 27 vendeve anëtare të BE-së, ministrat arritën që ta zyrtarizonin marrëveshjen në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Kjo shihet si një hap i rëndësishëm përpara drejt synimit të BE-së për t’i futur bankat e saj në një terren të qetë, pas krizave shokuese të kreditimit dhe të eurozonës.

Rregullat përcaktojnë se kush do t’i mbajë humbjet kur një bankë përfshihet në probleme.

Konkretisht në të ardhmen parashikohet që taksapaguesit të jenë të fundit që do t’u faturohen humbjet duke bërë kështu që bankat dhe aksionerët e tyre do të goditen të parët dhe nëse kjo nuk rezulton e mjaftueshme, qeveritë kombëtare do të thirren për t’i ofruar mbështetje.

Po gjatë ditës së sotme në orët që pasojnë 27 krerët e qeverive të anëtarëve të BE-së do të mbajnë një samit për të parë politikat financiare rajonale dhe ekonomike.

Si fokus në këto bisedime do të jetë problemi i papunësisë së të rinjve. E përkthyer në shifra ajo është  mbi 50%, në vendet më të goditura të BE-së.

/Erzen Carja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214