Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

BE lëshon tre mesazhe për Shkupin: Shmangni tensionet ndëretnike

BE lëshon tre mesazhe për Shkupin: Shmangni tensionet ndëretnike

0 Komentet 🕔11.05.2015 - 15:31

Eurofunksioneri për BE, Johannes Hahn dha tri mesazhe për Maqedoni, pas sulmit më të fundit në Kumanovë. Porositë lidhen me shqetësimin për ngjarjet, nevoja për bashkëpunim e të gjithë personave të përfshirë dhe kompetentëve për zbardhjen e ngjarjes. Në fjalën tij Hahn theksoi se Kumanova nuk duhet të largojë vëmendjen nga kriza politike dhe shmanja e çfarëdolloj tensioni etnik.

“E para, të gjithë jemi të shqetësuar nga ajo që ndodhi gjatë kësaj fundjave.

E dyta, kërkojmë nga të gjitha palët e përfshira të bashkëpunojnë dhe ta zbardhin rastin që ka ndodhur, kush ka qenë kryesori dhe përgjegjësi për këtë. Të gjithë duhet të veprojnë të bashkuar mbi këtë çështje.

Ky sulm nuk duhet ta defokusojë vëmendjet nga situata shumë serioze, nga situata e brendshme shumë serioze politike në IRJM-në dhe ne kërkuam nga Qeveria dhe opozita ta zgjidhin atë dhe të fillojnë të bashkëpunojnë.

Kjo nuk duhet të kuptohet si mundësi që mos të zgjidhet problemi fondamental me të cilin po përballet vendi.

E treta, ky sulm nuk guxon të përdoret që të krijohet ndërlidhje më  madhe dhe me këtë situatë të shkaktohen tensione ndëretnike. Kërkoj nga të gjithë njerëzit kompetent në shtet, por edhe nga fqinjësia të reagojnë me arsye, bashkërisht në mënyrë transparente.”

 

/Objektiv.al/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr