Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

BE 10 milionë euro fermerëve. Panariti: Firmosin kontratën 15 përfituesit e parë

BE 10 milionë euro fermerëve. Panariti: Firmosin kontratën 15 përfituesit e parë

0 Komentet 🕔29.10.2013 - 17:38

Bashkimi Europian në kuadër të asistencës së paraaderimit, përmes programit IPA financon 10 milionë euro për fermerët shqiptarë. Skema Grant “IPARD-Like” është bashkëfinancim i BE-së 75% dhe qeverisë shqiptare, ajo zbatohet nga organizata gjermane GIZ.

Në fazën e parë nga granti prej 3 milionë euro përfituan rreth 15 fermerë duke u zgjedhur si  konkurrues.

Në fjalën e tij ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti theksoi se; “Fermerët dhe agropërpunuesit tanë kanë aktualisht mundësinë të rrisin ndjeshëm investimet e tyre. 15 përfituesit e parë të këtyre fondeve do të firmosin kontratat e tyre. Ministria e Bujqësisë po negocion me BE në lidhje me financimet e ardhshme në kuadër të IPA 2013.”

“Dua të nënvizoj se ky është një projekt 10 milionë euro, kontribut nga paratë e taksapaguesve e BE-së, që zbatohet nga GIZ. Roli këtij financimi është ai i rritjes së kapaciteteve të sipërmarrjes në fushën e bujqësisë. Biznesi duhet të riskojë, të konkurrojë për t’u bërë pjesë e këtyre fondeve. Nga ana tjetër, qeveria të përmirësojë më tej klimën e biznesit, ç’ka përkthehet në rritje të prodhimit dhe zhvillim ekonomik”,- tha përfaqësuesi i BE-së Clive Rumbold.

Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë u shpreh se fermerët, të mbështetur nga BE, duhet të çlirojnë potencialin që ka sektori i bujqësisë në Shqipëri, nëpërmjet projekteve konkurruese të fermerëve.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
15°/5°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214