Barça, me stadium të ri

0

Së shpejti skuadra e Barcelonës do të ketë një stadium të ri. Pavarësisht se nuk është përcaktuar akoma vendi se ku do të ndërtohet, është vendosur tashmë se Barcelona do të ketë stadiumin e ri të përbërë nga 105 mijë vende, 7 mijë më shumë sa ç’ka “Camp Noë”.
Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi i cili po shqyrton projektet për ndërtimin. Këshilli administrativ i klubit katalanas ka dy ide për ndërtimin e stadiumit.
Ideja e parë e pohuar nga keshilli është për një rindërtim të “Camp Noë” i cili ka dhe një kosto të ulët financiare, kurse ideja dytë lidhet me një ndërtim nga e para të stadiumit por që impianti i ri kërkon nje buxhet te madh.
Sipas të përditshmes “ Daily Mail”, në rast se ideja e dyte e këshillit administrativ, pra ndërtimi i impiantit të ri do të ndërtohet në lagjen e komunitetit katalanas “Avenida Diagonal”.
Në mes të janarit do të mblidhet përsëri këshilli administrativ i cili do të marrë vendimin përfundimtar në lidhje me stadiumin.
Stadiumi do të jetë imbuluar me kapacitet 105 mije vende i cili do te shërbeje edhe për organizimin e finaleve të kompeticioneve të rëndësishme.

/Dorjan Gjepali/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here