Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Bananet përmirësojnë humorin dhe i bëjnë mirë trurit

Bananet përmirësojnë humorin dhe i bëjnë mirë trurit

0 Komentet 🕔11.06.2014 - 09:23

Ngrënia e bananeve ndihmon në qetësimin e nervave është e dobishme kundër depresionit dhe i bën mirë trurit.

Vlerat e këtij fruti, të përdorura nga sportistët për të rikuperuar energji, u analizuan nga një studim i publikuar në revistën shkencore “Journal of Neuroscience Letters”.

Sipas rezultateve, kaliumi që ndodhet me shumicë në këtë frut, mbron trurin dhe e mban atë më të ri dhe të stërvitur.

Ndërsa, sa i përket vlerave që banania ka falë vitaminave të grupit B (riboflavin, piridosina, tiamina dhe niacina), ato ndihmojnë në qetësimin e nervave, në sistemin nervor si dhe në relaksim.

Triptofani, një amino acid i përfshirë në sintezën e serotoninës, përdoret për të përmirësuar gjendjen dhe mbrojtjen kundër depresionit.

/Enerida Malo/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214