Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Azilkërkuesit, ministri  i brendshëm gjerman në Shqipëri e Serbi

Azilkërkuesit, ministri i brendshëm gjerman në Shqipëri e Serbi

0 Komentet 🕔15.07.2014 - 12:01

Numri i madh i azilkërkuesve nga Shqipëria dhe Serbia në Gjermani, e ka shtyrë ministrin e Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere të udhëtoj për një vizitë dyditore në Tiranë e Beograd. Ministri Maiziere do të kërkoj nga autoritetet e këtyre dy vendeve që të jenë më të kujdesshëm me refugjatët dhe minoritetet.

Bundestagu së fundmi ka miratuar një ligj, që parashikon kufizimin e fluksit të azilkërkuesve nga vendet e Ballkanit.

Argumenti i persekutimit politik, siç thuhet në artikull, merret parasysh në kërkesat për azil, por nuk pranohet si argument varfëria ekonomike. Organizatat e të drejtave të njeriut dhe ato për refugjatët në të kundërt argumentojnë, se veçanërisht romët në këto vende përballen me diskriminim dhe përndjekjen.

De Maiziere gjatë vizitës së tij do të bisedojë me politikanët përgjegjës në Serbi dhe në Shqipëri edhe për mbrojtjen e pakicave.

/Arjola Hajdini/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr