Arvizu -Topi: Njeriu i dialogut dhe moderacionit politik

0

Ambasadori i SHBA diplomat në Shqipëri në takimet e tij të fundit është përshëndetur edhe me kreun e Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi. Gjatë takimit në një  restorant në kryeqytet. Arvizu tha se Z. Topi ka bashkëpunuar gjatë dhe ka shprehur vlerësimet për të.

“Kur vjen një ambasador takimi i parë që ai bën është me presidentin e vendit. Ka qenë një moment magjik, që do ta kujtoj gjithmonë. Kemi kaluar kohë interesante dhe të vështira, por çfarë do ruajë në mendje për Topin është kujtimi i njeriut që gjithmonë është pëpjekur për dialog dhe moderacion dhe jam i lumtur që filozofia e tij politike mori shprehje në një parti si FRD, që ka më shumë 30 mijë mbështetës. i uroj suksese”, tha Ambasadori Arvizu.

Ndërkaq Topi e quajti Ambasadorin mik të Shqipërisë, duke e falenderuar për kontributin e dhënë në Shqipëri, gjithashtu komentoi edhe ftesën e ardhur nga kandidati i PS për kryetar bashkie në qytetin e Korçës.

“Kam rastin ta theksoj dhe një herë atë vlerësim të jashtëzakonshëm që kam për ambasadorin, për rolin e tij të shquar gjatë viteve që ka qëndruar në Shqipëri. Besoj se është në traditën e gjithë ambasadorëve, duke qenë vendi më mik i shqiptarëve që kanë qenë shumë të pranishëm dhe kanë ndihmuar në demokratizimin. Korça është qytet interesant, me shumë qytetari, shumë kulturë. Njerëzit e kanë vlerësuar atë thirrje, jo thjesht të FRD-së, por kandidates sonë, që padrejtësisht u hoq nga gara nga një parti që u bë nismëtare e pluralizimit. Në vitin 2013 u hoq një zonjë nga gara dhe sa më shumë kanë kaluar vitet kjo parti i është larguar vlerave të pluralizimit dhe aq më tepër për një zonjë, që do i bënte nder vlerave dhe qytetarisë”u shpreh kreu i FRD-së Topi.

 /Erilda Sulika/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here