Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Artistёt vazhdojnё protestestojnё ,ju bёjnё thirrje qytetarёve pёr mbёshtetje

Artistёt vazhdojnё protestestojnё ,ju bёjnё thirrje qytetarёve pёr mbёshtetje

0 Komentet 🕔10.02.2018 - 21:03

 

teatri

Vazhdojnё protestat ,Kastriot Ҫipi  sё  bashku me artistёt e tjerё kёrkojnё mbёshtetjen e qytetarёve ,ndryshe Teatri do shёmbet .

 

I ftuar nё emisionin “JAVA”  Nё RTSH Kastriot Ҫipi  ёshtё shprehur kritik dhe dyshues ndaj inciativёs sё qeverisё pёr ta transferuar Teatrin  Kombёtar tek Turbina  pёr sa kohё sipas tij “Ministrija Kumbaro ka bёrё njё autogol , duke deklaruar nga njёra  anё se Teatri Kombёtar duhet tv zhvendoset tek Turbina pёr arsye se  mund tё shembet , ndёrsa nga ana tjetёr thotё se TKOB do tё zhvendoset nё godinёn e Teatrit Kombёtar .“

 

Ҫipi theksoi se “projekti pёr zhvendosjen e Teatrit Kombёtar ka nisur qё nё kohёn kur Rama ka qёnё Ministvr I Kulturёs nё vitin 1998. Atёherё u tha se ndёrtesa do tё shembej ose do digjej  . Mё pas u tentua me artifice ,juridike duke  detyruar nё dy persona fizikё tё tripёs sё Teatrit dhe godinёs , nё trupё teatrore .Tani  jemi sёrish kёtu pas 20 vitesh pёr tё diskutuar tё njejtat tema “.

 

Aktorja Rajmonda Bulku vlerёsoi ndёrtesёn e Teatrit Kombёtar si “njё vlerё Kulturore Kombёtare”, ndёr tё tjera theksoi se nuk do ishte asgjё e keqe nёse Teatri do tё transferohej pёrkohёsisht . Problemi qёndron nёse do tё rikthehet sёrisht , pasi nuk ёshtё paraqitur asnjё projekt dhe nuk ka pasur asnjё konsultim me artistёt “.

 

Analisti Pre Zogaj ka deklaruar se  “Ka thuajse 20 vjet qё godinёs sё  Teatrit Kombёtar ja ka vёnё syrin dikush “duke shtuar se  “regjizorёt dhe artistёt kanё tё drejtё tё ndihen tё fyer  pёr sa kohё  ka mungesё transparence dhe konsultim me artistёt  “.

Regjizori Kreshnik Ҫipi e mbylli fjalimin e tij duke ju bёrё thirrje pёr bashkёpunim dhe pёrkrahje tё qytetarёve ndryshe Teatri Kombёtar rrezikohet tё zhvendoset,duke kёrkuar mbrojtjen e tyre tё pёrbashkёt .

 

Pёrgatiti :F.BUSHI

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/5°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214