Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Arrestohet hacker-i, sulm ndaj “Top Medias” dhe faqeve serbe

Arrestohet hacker-i, sulm ndaj “Top Medias” dhe faqeve serbe

0 Komentet 🕔12.09.2013 - 11:14

Policia e Tiranës ka arritur të arrestojë një pirat kompjuterash i dyshuar si pjesë e një grupi që kryen krime kompjuterike. Jurgen Masati, 18 vjeç i lindur në Gramsh dhe banues në Tiranë, është arrestuar gjatë operacionit “AHG” pas disa muajsh hetime.

I riu është pjesë e grupit “Albania Hckers Group” dhe njehet si “Zero Wizard”. Ai është i akuzuar për “hyrje të paautorizuar kompjuterike” dhe “ndërhyrje në të dhënat kompjuterike”.

Që nga data 24 gusht, Gjykata e Rrethit gjygjësor Tiranë, ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg në mungesë” për 18 vjeçarin.

Burime nga policia bëjnë me dije se ky grup ka kryer sulm kibertik kundër serverave të grupit mediatik “Top Media” dhe kompanisë “Digitalb” si dhe televizionit “ABC News”. Ata dyshohet të kenë kryer sulm kibertik ndaj një numri të konsiderueshëm faqesh të ministrive, shkollave, portaleve dhe faqeve në Serbi e Greqi.

Përveç sulmeve kibertike ndaj kompjuterave, ato akuzohen edhe për marrjen e kartave të kreditit, duke hyrë në të dhënat e subjekteve tregtare.

/Rovena Dupi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Shiu!
11°/2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
11°/-2°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Pjesërisht vranët
7°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Chance of Shiu!
6°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Clear
4°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2018
Shiu!
8°/-1°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 21, 2018
Ice Pellets
4°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 22, 2018
Pjesërisht vranët
3°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr