Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Apple fiton betejën numër 2 me Samsungun

Apple fiton betejën numër 2 me Samsungun

0 Komentet 🕔11.08.2013 - 19:41

Apple ka triumfuar në një çështje ligjore “Key Patent” ndaj rivalëve të Samsung, në Komisionin Ndërkombëtar të Tregtisë amerikane (US ITC).

ITC-ja mbështeti një vendim të vitit 2011-të, ku thuhej se Samsung kishte shkelur patentat e Apple-it në prodhimin e telefonave celularë, tabletave dhe pajisjeve të tjera.

ITC-ja vendosi që pajisjet e Samsung-ut, të prekura nga ky vendim, të mos tregtohen në SHBA, por ky ndalim është në pritje të rishikimit si vendim nga ana e presidentit amerikan, Barak Obama.

Presidenti ka 60 ditë kohë për të vlerësuar vendimin e ITC-së, edhe pse analistët thonë se ai nuk pritet që ta përmbysë vendimin e komisionit.

Samsungu e ka cilësuar si jo të drejtë vendimin e gjykatës, dhe nëpërmjet komunikatës është shprehur se nuk po bëhet konkurrencë e drejtë.

“Jemi të zhgënjyer, që ITC lëshoi një urdhër përjashtimi bazuar mbi 2 patenta të Apple”, njoftoi Samsung nëpërmjet një deklarate. “Fokusi i duhur për industrinë e smartfonë-ve nuk është një luftë globale nëpër gjykata, por një konkurrencë e drejtë në treg.”

Apple-i e përgëzoi vendimin e gjykatës

“Me vendimin e sotëm, ITC u bashkua me gjykatat kudo në botë, në Japoni, Kore, Gjermani, Holandë dhe Kaliforni, duke qëndruar pro risive dhe duke refuzuar kopjimin e hapur të Samsung-ut ndaj produkteve të Apple-it”, shkruhej në deklaratën e kompanisë.

Vendimi është i aplikueshëm për 2 patenta. E para është e ashtuquajtura “patenta Steve Jobs”, që përfshin teknologjinë “touch-screen”. Ndërsa tjetra ka të bëjë me audion e paisjeve. Shkruan BBC

“Kjo është një tjetër fitore e rëndësishme për Apple, veçanërisht sepse patenta e famshme ‘Steve Jobs’ është një patentë themelore” tha analisti Florian Mjuller.

Sherri ka kohë që ka filluar ata janë dukë bërë “beteja” në 10 vende të ndryshme. Sherri e pati kulmin vitin e kaluar kur Samsungu ia kaloj për shitje në rang botëror.

Atëherë erdhi edhe denoncimi nga ana e Apple që doli fitimtare. Samsungu u detyrua që të paguaj 1 bilion dollar.  Ata ia dërguan të gjitha lekët në qindarka 1 cent-she.

Vitet e fundit edhe në jemi bërë dëshmitarë të këasj garë të “çmendur” teknologjije pasi çdo muaj ato nxjerrin nga një risi.

/Ariglon Pali/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr