Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Anulohet Samiti i Ohrit, shkak Kosova

Anulohet Samiti i Ohrit, shkak Kosova

0 Komentet 🕔29.05.2013 - 15:47

 

 

Samiti i Ohrit, në të cilin pritej të merrnin pjesë përfaqësuesit  kryesorë të  shteteve të Ballkanit, është anuluar. Presidenca e maqedonisë ka anuluar takimin, pas lajmit se ai do të bojkotohet nga presidentët e Shqipërisë dhe të Kroacisë. Shkak për këtë është bërë  mosftesa e presidentës së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Xhorxhe Ivanov, presidenti i Maqedonisë ka konfirmuar zyrtarisht vendimin për moszhvillimin e Samitit të Ohrit.  Pas vendimit të Greqisë dhe Bullgarisë për të mos dërguar fare pjesëmarrës, Samitin e kanë bojkotuar edhe zyrtarisht Shqipëria dhe Kroacia, të cilat kështu kanë shprehur pakënaqësinë e tyre për refuzimin që i është bërë shtetit të Kosovës.

Presidenca kroate  përmes zëdhënëses, Danja Shilloviq Kariq, ka shpjeguar se  “presidenti Josipoviq është i mendimit se synimi i tubimeve rajonale ëshët bashkëpunimi dhe përfshirja e të gjithëve nga rajoni në këtë bashkëpunim”.

Ndërkaq që presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani në deklaratën e tij të djeshme ka theksuar se këtë vendim e ka marrë duke u bazuar në “Marrëveshjen e 23 Shkurtit 2012, për Përfaqësim dhe Bashkëpunim Rajonal, si dhe  në Marrëveshjen për Normalizimin e Marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, të datës 19 Prill 2013, mes kryeministrave Thaçi dhe Daçiq në Bruksel.

Gjithashtu në media u përfol se edhe Komisioneri për Zgjerim Shtefan Fyle ka bojkotuar këtë Samit, megjithatë  një fakt i tillë është hedhur poshtë nga zëdhënësi i tij Peter Stano i cili ka thënë për Radion Evropa e Lirë se “komisioneri do të jetë në Ohër të premten për takimin në nivel ministrash dhe asnjëherë nuk ka qenë e planifikuar që ai të marrë pjesë në takimin presidencial gjatë fundjavës”.

 

/Elta Liksenaj/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214