Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ankand bono thesari, Banka e Shqipërisë 5,2 miliardë lekë në shitje

Ankand bono thesari, Banka e Shqipërisë 5,2 miliardë lekë në shitje

0 Komentet 🕔28.12.2013 - 19:47

Banka e Shqipërisë do të organizojë akandin për shitjen e bonove të thesarit me vlerë 5.2 miliardë lekë me afat maturimi 12 mujor dhe 9 mujor. Akandin do të mbahet me 31 dhjetor ku për bono 12 mujore shuma e shpallur për shitje është 2.6 miliardë lekë.

Në ankandin e fundit me afat maturimi të njëjtë, interesi (yield-i) i bonove zbriti në 3.62%, duke vijuar tendencën në rënie të konstatuar përgjatë gjithë këtij viti. Për bonot me afat maturimi 9 mujor, shuma e shpallur për shitje është 2.6 miliardë lekë.

Diversifikimi i maturitetit në letrat me vlerë në lekë, financat duket se po “eksperimentojnë” me bonot 9 mujore, një produkt jo shumë i përdorur deri tani.

Shuma do t’iu shiten bankave dhe institucionet financiare.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr