E mërkurë, Mars 20, 2019
Reklamë
Ballina Blog
Tiranë, Shqipëri (18/19 Mars 2019) - Tetra Pak dhe Tetra Laval Food for Development, të dyja pjesë të Grupit Tetra Laval si dhe kompanitë e bulmetit Agroal & Global Services (AGS) dhe Lufra kanë rënë dakord për një partneritet tre-vjeçar për të përmirësuar prodhimin e qumështit në Shqipëri përmes modelit Dairy Hub. Marrëveshja u...
Letërsia shqipe do të jetë e pranishme në Panairin e Librit në Lajpcig nga data 21 deri 24 mars. Një program i pasur takimesh të organizuara në stendën e Ministrisë së Kulturës, në stendën e rrjetit TRADUKI si dhe në hapësira të tjera të panairit dhe jashtë tij. Dy autorë të ftuar nga Ministria e Kulturës: Lisandri Kola...
Në të gjithë historinë e Shqipërisë, edhe të Dibrës, gruaja ka qenë e një rendi të dytë shoqëror. Kjo nisur fillimisht nga disa norma të krijuara nga shoqëritë dhe sigurisht edhe nga të qenit një gjini e dobët. Shto këtu edhe me mospasjen e të drejtës për të votuar e kështu me rradhë, duke i shkuar histories...
Një ndër plagët historikisht më të rënda të shoqërisë sonë ka qenë kurbeti. Kjo lëvizje e njerëzve, kryesisht burrave, në vende të huaja me qëllim punësimin dhe fitimin e parave, duke siguruar kështu bukën e gojës dhe jetesën e pjestarëve të tjerë të familjes, sot ka marrë përmasa të tjera. Sigurisht shkaqet janë po ato, problemet ekonomike,...
Nga Dibra janë nisur mjete të tjera me protestues për në Tiranë. Duke qenë se kryeministri Edi Rama do të jetë sot në Jug, protestuesit thanë se do t’i shkojnë në Vlorë. “Po ikim në protestë. Do t’i shkojmë në Vlorë madje se ka ikur që atje. Në Vlorë do i shkojmë. Nuk patëm...
Velina e programit “ Stop” në Klan,  Alesia Bami rrëfen se si u shkarkua nga puna në mënyrë të papritur, vetëm nëpërmjet një sms. Pak kohë më parë Alesia Bami dha një intervistë në telvizonin Top Cannel tek Bieta Sulo e cila është rivalja kryesore e Rudina Magjistarit , pikërisht për këtë arsye dyshohet se Bami është shkarkuar nga puna. Miss...
Këngëtarja 25-vjeçare Ariana Grande dy javë më parë ka lançuar këngën e saj të re te quajtur “7 rings”.   Këtë herë këngëtarja vendosi të festoj ndryshe suksesin e saj duke realizuar një tatuazh për këngën e saj më të re. Ariana realizoj një tatuazh, dy simbole japoneze “kanji”që do të thotë “zgarë e vogël me qymyr” por me idenë që kishte kuptimin...
Në ndeshjen e zhvilluar këtë te enjte midis Lacios dhe Interit triumfues dolën bardhë e kaltërit e Romës. Lacialët kaluan në avantazh në minutën e107-të,më pas zikaltërit barazuan me anë te një 11 metërshi të akorduar nga arbitri .Pasi koha e rregullt dhe shtesa dolën me rezultat të barabartë 1-1 skuadrat ju drejtuan 11-metërshave . Ndeshja përfundoi në favor të...
Regjizori amerikan realizoi filmin dokumentar për Zahir Pajazin, i cili për shtetin e Kosovës shihet si hero kombëtar. Kush ishte në të vërtetë Zahiri i cili qëndron nën bronz? Për gjithë banorët e Kosovës, ai portretizohet në kujtesat e tyre si figurë e zymtë dhe në statuja militante.“Mjaltë nga shkëmbi” filmi dokumentar do të zbatojë profilin njerëzor të Zahirit.Nëpërmjet intervistës që...
  Në teatrin e Operas vazhdojnë për rikonstruksionin e ndërtesës. Ministrja e kulturës Elva Margaritari së bashku me një grup e drejtuesish u njohën nga afër me ecurinë e punimeve. Ajo ka vlerësuar punën e qeverisë shqiptare për këtë investim të munguar prej 60 viteve. “Ky investim, që kap shifrën e 1.5 miljard lekëve, synon t’i kthejë dinjitetin e munguar artistëve.”- u...
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS