E shtunë, Tetor 19, 2019
Reklamë
Ballina Blog
Për çmimin letrar “Kadare” tashmë janë përzgjedhur pesë finalistët. Juria e përbërë nga shkrimtari dhe publicisti Mehmet Kraja, përkthyesja dhe profesoresha Diana Kastrati, studiuesja Genciana Egro, shkrimtari, dramaturgu e gazetari shqiptar Bashkim Hoxha, dhe drejtoresha e “UET PRESS”, njëherësh edhe koordinatore e këtij çmimi, Alda Bardhyli, kanë përzgjedhur...
Një nënë 24 vjeçare dhe vajza e saj e vogël u zhdukën pa lënë gjurmë në Britaninë e Madhe. 24 vjeçarja Sebjana Myzeqari ishte me origjinë shqiptare dhe jetonte në Doncaster. Që prej 2 prillit ajo nuk ka përdorur kartë krediti dhe nuk ka të dhëna për kalim kufiri, policia e Yorkshire...
Ditën e djeshme këshilli i ministrave vendosi që data 10 maj 2019 të shpallet ditë zie kombëtare në nderim të nëntetares Zarife Muharrem Hasanaj e cila humbi jetën në krye të detyrës në Letoni. Sipas këtij vendimi në të gjitha institucionet shtetërore flamujt do të ulen në gjysmë shtizë...
Sipas medias serbe  “Zoti po e ndëshkon Francën pasi në Notre Dame u vendos flamuri i Kosovës”, Abasadori Francez në Beograd, Frederik Mondoloni , i quan skandaloze shkrimet dhe u treguar i ashpër me gazetarët në Beograd, duke iu thënë se komentet negative e kishin prekur thellë atë dhe se ai kishte vetëm përbuzje për njerëzit që thoshin...
Prej ditës së nesërme në Kosovë besimtarët katolikë do të fillojnë festimin e Pashkëve. Festa e Pashkët shënon ditën kur të krishterët besojnë se është ringjallur Jezu Krishti. Kjo është festa më e rëndësishme e të krishterëve. PROGRAMI: VIGJILJA E PASHKËVE, e shtunë,  20 prill:
 Sot në ora 19:00  bëhet hapja e ekspozitës “Grafika nga Trashëgimia Kulturore e Qarkut Korçë”, e cila do të mbahet në Galerinë e Hamamit të Gazi Mehmet Pashë, në Prizren. Nëpërmjet kësaj ekspozite do të shfaqen pjesë të trashëgimisë kulturore të Korçës. Kjo ekspozitë organizohet në bashkëpunim ...
Një nga artistët e skenës shqiptare, Burhan Spahiu,  solist bariton i skenës së Teatrit të Operas dhe Baletit ka nderuar jetë. Lindi në Berat më 5 Janar 1943. Shkollën e mesme e kreu në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe gjatë viteve 1962 – 1967 kryen studimet e larta për kanto në...
E gjithë bota u trondit nga djegja e katedrales së Notre Damit në Paris, pasi ishtë një pjesë e kulturës botërorë, po bëhet një përpjekje për rindërtimin e saj, e gjithë bota po dhuron një shumë sado të vogël për të ndihmuar Francen për këtë realizim. Por kjo tronditje nuk shfaqet tek shtetet islamike, ISIS...
Një zjarr i madh ka rënë në katedralen 850 -vjeçare të 'Notre Dame' në Paris. Ditën e djeshme, rreth orës 18:50, shtëllunga tymi dilnin nga kulmet e katedrales ndërsa brenda pak minutash zjarri filloi të përhapej në të gjithë katedralen e 'Notre Dame' dhe brenda pak orëve u shkrumbua nga flakët. Zjarrfikësit u munduan me shpirt...
Pas një tërmeti të ndodhur në vitin 2015, ka shpërthyer një debat për sa i përket lartësisë së malit të Everestit. Sipas alpinistve dridhja e fuqishme mund të ketë shkurtuar lartësinë e majës së malit. Lartësia zyrtare e Everestit është 8.848 metra dhe është regjistruar së pari nga një sondazh indian në...
Prokuria e Krimeve të Rënda kërkoi 18 vite burg për Klement Balilin në bazë të katër akuzave të ngritura ndaj tij. Sekuestrimi i lëndës narkotike, disa përgjime telefonike dhe analiza e pasurisë ishin faktet e paraqitura në vërtetimin e akuzave të ngritura kundër tij. Por, për shkak të gjykimit të shkurtuar pranuar nga Gjykata në...
Një infermiere në Zimbabve ka rrëfyer se ka shkëmbyer 5 mijë bebe gjatë 12 viteve dhe se arsyeja për këtë veprim ishte thjesht për argetim. Arsyeja pse ajo rrëfeu këtë mëkat është sepse është e sëmurë me kancer, dhe thotë se është penduar dhe e di që Zoti do ta fali. “Unë kam kancer...
Në një nga spitalet e Brazilit, humbi jetën në krahët e nënës së tij, një fëmijë 5 vjeçar. Fëmija vuante nga sindroma down dhe fatkeqësisht nuk ecte dhe as nuk lëvizte. Nëna e mbajti në krahë të voglin prej 11 orësh duke pritur për ta vizituar. Në sajë të rehabilitimit, vogëlushi po bënte përpaime...
Aktorja e famshme Tania Mallet, e cila luajti Tilly Mastersonin në filmin për James Bondin, “Goldfinger”, ndërron jetë në moshën 77 vjeçare. Kështu së paku kanë konfirmuar prodhuesit e këtij ekskluziviteti të filmit të famshëm amerikan rreth agjentit sekret. “Na vjen të keq të themi se ka...
Një djalë në Kinën qëndrore u arrestua pasi dilte me 19 femra në të njëjtën kohë dhe i’u vidhte gjithçka. Policia nisi hetimet nga akuzat e disa grave. Mësohet se personi i paidentifikuar zgjodhi këtë mënyrë për të bërë para në vitin 2017 pasi humbi punën prej Alkolit. Ai vishej me rroba false të firmave të njohura dhe...
Banka Botërore vlerëson se pasiguria politike në vend dëmton biznesin në Shqipëri. Gjatë prezantimit të raportit ekonomik rajonal, ekonomistja pranë BB në Tiranë Hilda Shijaku theksoi se kriza politike ka bërë që investuesit të tremben. “Kriza politike ka bërë që investitorët të tremben. Pasiguria politike ka dëmtuar biznesin në vend. Sa më pak kriza të ketë politika...
Eshtë zbuluar se vitin që kaloi princesha e Dubait është laguar nga vendi i saj duke hipur në një jaht në pronësi të një francezi të pasur ndërkohë që babai i saj kishtë nisur kërkimet për të. Brenda pak ditësh princeshën e kthyen me forcë në shtëpi. Ngjarja do të kishte mbetur e...
Një mosmarveshje ka ndodhur mes dy vendeve, Indis dhe Pakistanit muajin e kaluar, shkak është mosmarrëveshja territoriale mes tyre, konkretisht mbi pronicat Xhamu dhe Kashmir, në Himalaja. India kontrollon pjesën më të madhe të tyre, ndërsa Pakistani sponsorizon fshehurazi, sulme militantësh radikalë. Kriza shpërtheu, kur një kamikaze shpërtheu një makinë të mbushur me eksploziv, pranë një...
Aktori i njohur i Kosovar i është bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës Fisnik Ademi aktor i njohur por njëkohësisht dhe udhëheqës i Këshillit Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës u është bashkuar subjektit politik.Kjo bëhet e ditur nga vet nënkryetari  i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili. Ademi është...
Një vajzë 2-vjeçare e quajtur Keira Hockley në Australi u diagnostikua me citomegalovirus kongjenital, nëntë muaj pas lindjes së saj. Ajo gjithashtu kishte lindur e shurdhër dhe me autizëm. Vajza e cila sipas doktorëve nuk kishte shpresa për të ecur, mbrekullon familjen e saj. Vogëlushja merr disa hapa të sigurt nëpërmjet guzhinës dhe dhomës së...
Pas ndeshjeve të komëtareve për Euro 2020 po vjen rradha e Champions League. Në datën 9 prill në orën 20:00 do të zhvillohet ndeshja Liverpul – FC Porto dhe Totenham – Mançester Siti. Ndërsa, në të njëjtin orar në datën 10 prill do të zhvillohet ndeshja Ajaks – Juventus. Sipas yllit Portugez K. Ronaldo...
Mbrëmjen e djeshme ndahet nga jeta regjisori Qerim Mata, i njohur si Lefter Lefteri ne filmin “I teti në Bronx” . Varrimi bëhet më datë 21 , sot ora 15:00. Nisja bëhet nga Funeral Alba 2000 (pranë Medresesë) për në Varrezat e Tufinës. Regjisori i njohur i shumë filmave...
Sipas një raporti të brendshëm të UNICEF të bërë nga Fondacioni i Fëmijëve , vendi i punës nuk po i përshtatet pritshmërive të vlerave me të cilat femijët dhe familjet duhen trajtuar. Ndërkohë që drafti ITF (Tasf Forcë e pavaruar) tregoi se stafi i organizatës ndihej krenar për punën në organizatë dhe në të...
Nga Armend Dumbo Kopshti zoologjik thuajse bosh, hapësira e zogjve tërësisht e rrënuar, dhjetra specie që qëndronin të lira në parku sot nuk ekzistojnë. Pas 2 vitesh vendosa të vizitoja përsëri kopshtin zologjik këtu në Tiranë. Ndodhet pranë Kopshtit Botanik, në fund të digës së liqenit artificial të Tiranës, shëtitores “Lasgush Poradeci”. Kurioziteti...
Dr. Agron TUFA                         Tezë Dasma shqiptare, në kuptimin e saj tradicional, paraqet në vetvete njëfarë tërësie të semiozis-it që e shpie gjithë sistemin e regullave të përdorimit të gjesteve të caktuara në një tekst të vetëm. Ndërkaq është e qartë se bëhet fjalë për gjuhën e ritualeve, të ushtruara gjatë ritit të dasmës dhe që...
Në Universitetin e Tetovës do të përurohet vepra “MAQEDONIA NGA ANTIKA DERI TE KOHA JONË” e historianit dhe shkrimtarit të shquar shqiptar Jusuf Buxhovit. Në këtë vepër voluminoze, autori i plotëson me argumente të tjera disa nga tezat e shfaqura në “Kosovën” në tetë vëllime rreth ndërlidhjes së...
“Izeti - Portret një miku” ese nga poeti Valery Petrov Ese nga poeti bullgar Valeri Petrov për kolegun e tij boshnjak Izet Sarajliç Më lejoni të paralajmëroj lexuesin për një gabimi të mundshëm. Fotografia, të cilën e shihni, nuk është ajo e shkrimtarit të kësaj eseje, por e njeriut...
Në rutinën tonë ditore kontaktet me ekranet janë të pa shmangëshme, si ekrani i tv nëpër shtëpitë tona, ekranet në makinë, ekranet e kompjuterave në punë apo ekrani i telefonit që është gjithmonë me ne. Ky element i domosdoshëm dhe i pa shmangshëm i përditshmërisë tonë është shfaqur që prej dekadash ecën paralelisht me zhvillimet e tjera dhe ndër vite ka pësuar...
Është një ditë e ngrohtë në Belsh, gjatë një kohe të ftohtë të vitit. Era është e freskët dhe godet lëkurën e zhveshur që nuk mbulohet nga shtresa xhaketash. Shoh rreth meje të njëjtët njerëz që kam parë që kur isha fëmijë; familje, miq dhe vendas që i kam njohur prej nga adoleshenca, por asnjëherë nuk u...
Riçard Kapushçinski, tjetri, terrori dhe territori – Alban Tufa Ngjarjet në Zenladnën e Re, ku u vranë rreth 50 persona tek faleshin në xhami, dhe plot ngjarje të ngjashme, pa kaluar në historikun e ngjarjeve të sistemeve komuniste, të çojnë në mendje gazetarin dhe shkrimtarin polak botërisht të njohur: Riçard Kapushçinskin. Të gjithë jetën e tij ia kushtoi njohjes....
Poezia ka qenë pjesë e jetës suaj për një gjysmë shekulli. Si e shihni këtë formë arti sot? Izet Sarajliç: Më vjen keq të shoh si poezia ka humbur vendin që duhet të zërë në jetën e njerëzve. Poetët janë pjesërisht përgjegjës për këtë, por gjithashtu duhet të fajësohet edhe fryma e epokës. Kur isha i...
Nga Gentian Duka Kampionët po na dalin pikërisht nga këto sporte të “humbura”, ku ne nuk kemi investuuar as kohën tone. Sa hërë që dëgjojmë fjalët “sport”, “fushë e gjelbër”, apo “kampionat” asosacionet e para, për të mos thënë të vetmet që na vijnë në mendje, janë pikërisht imazhet e futbollit, fusha e futbolli, lojtarë...
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS