Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Aalarm për cunami në Alaskë,pas tërmetit të fuqishëm

Aalarm për cunami në Alaskë,pas tërmetit të fuqishëm

0 Komentet 🕔23.01.2018 - 12:15

2

Një paralajmërim për cunami është lëshuar pas një tërmeti prej 7.9 magnitudë të regjistruar në bregun e Alaskës në SHBA.

Termeti goditi rreth 300 km në jug-lindje të Kodiak në një thellësi prej 10 km në orën lokale 00:31 (09:31 GMT), tha Survejimi Gjeologjik i SHBA.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA deklaroi se një paralajmërim për një cunam ishte në fuqi për brigjet e British Columbia dhe Alaska, ndërsa i gjithë bregu perëndimor i SHBA është në rrezen e cunamit.

Zyrtarët e alarmit në Anchorage paralajmëruan zonat bregdetare, duke thënë se kishte kërcënim të jashtëzakonshëm për jetën ose pronën e banorëve dhe ju kërkoj njerëzve të gjenin strehim në një terren më të lartë se nga zonat e prekura.

Qendra Paralajmëruese e Cunamit në Paqësorë, tha se, bazuar në parametrat e tërmetit paraprak, “valët e rrezikshme të cunamit ishin të mundura”.

Hawaii gjithashtu është vendosur në “orën” e cunamit, ndërsa në Twitter po raportohen nga banorët dëgjimet e sirenave të cunami në Kodiak.

Një gazetar amerikan ka deklaruar në twitter  rreth një shqetësimi që raportojnë zyrat e mbikqyrjes së motit për  një rritje të ujit 32ft (9.7m) menjëherë pas goditjes së tërmetit.

1

Përgatiti : E.S.L

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214