Paskal Milo: Nëna e Skenderbeut ka qenë sllave, pse duhet të irritohemi

Në një debat televiziv duke folur për figurën Gjergj Kastrioti Skënderbeu historiani Paskal Milo ka thënë se duhet ta zbresim Skënderbeun në rrafshin e asaj që ka qenë në të vërtetë Milo ka thënë se nëna e Skenderbeut ka qenë… (0)

Rekord i ri fluturimi, Nju Jork-Londër në 5 orë e 16 minuta

Një fluturim nga Nju Jorku në Londër ka thyer rekordin për udhëtimin më të shpejtë ndonjëherë në një avion subsonik të pasagjerëve të kësaj linje, duke prekur tokën për pak më shumë se pesë orë. Boeing 787-9 Dreamliner Norvegjez, u… (0)

“Holokausti: Plani i Hakmarrjes” synonte vrasjen e 6 milionë Gjermanëve

Zbulohet plani i disa Hebrenjve që planifikonin të vrisnin miliona Gjermanë, si hakmarrje për Holokaustin. Gjetja e disa kasetave të vjetra kanë zbuluar detaje të reja mbi këtë plan që synonte vrasjen e 6 milionë Gjermanëve, duke helmuar furnizimin me… (0)

Emrohet Drejtori i ri i Galerisë Kombëtare së Arteve

  Erzen Shkololli është emruar Drejtor i Galerisë Kombëtare së Arteve. Këtë njoftim e bëri me dije edhe Ministrja e Kulturës, znj. Mirela Kumbaro. Në këtë njoftim, Kumbaro i uron mirseardhje drejtorit të ri. Kumbaro falenderoi ish-drejtorin Artan Shabani duke… (0)

Kush tha që nuk lexojnë shqiptarët?

Radhë të gjata në biblotekën e Prishtinës pati ditën e djeshme. Siç tregon fotoja e cila u shpernda në facebook nga një profesor i një universiteti privat në Prishtinë: Visar Jasiqi. Në postimin në facebook profesori shkruan: ” Banesa jem… (0)

Ulen temperaturat,merrni masa për nesër

  Instituti i Gjeoshkencave njofton se do te ketë përkeqësim të motit. Sot pasdite, 19 janar 2018 priten rreshje të dobëta shiu në zonat veriore. Gjithashtu,neser priten rreshje mesatare pothuajse në të gjithë vendin,lokalisht intensive dhe ne disa vende me… (0)

Putin zhytet në liqenin e akullt

Miliona Rusë kanë festuar Epifaninë në kalendarin e krishterë ortodoks. Në Katedralen e Moskës, Patriarku Rus Kirill udhëhoqi një ritual për të nderuar lindjen dhe pagëzimin e Jezusit sipas kalendarit të krishterë ortodoks. Gjatë ceremonisë, ai bekoi ujin që u… (0)

Emmanuel Macron: Calais nuk është një derë e fshehur për në Angli

Presidenti francez Emmanuel Macron në një takim me emigrantët në portin e Calais përdori vizitën e tij për të njoftuar se nuk do të lejojë për t’u zhvilluar një tjetër kamp emigrantësh si ky i Calais. Kampi i mëparshëm me… (0)

Granit Xhaka flet për Henrikh Mkhitaryan

  Kapiteni i kombëtares  së  Armenisë duket i vendosur për largimin nga Manchester United. Granit Xhaka ka mbështetur Henrikh Mkhitaryan duke thënë se mund jetë një sukses në Arsenal nëse ai bashkohet në këmbim të Alexis Sanchez. Mkhitaryan ka luftuar… (0)

Kapshticë,kapet një sasi heroinë

    Gjatë një operacioni ndërkombëtar anti-drogë në pikën doganore Kapshticë është kapur një sasi heroinë. Sipas burime lënda narkotike është sekuestruar nga policia,por nuk dihet akoma sasia e saj dhe as identiteti i poseduesit të drogës. Policia pritet të… (0)

12..5..
©2013, Objektiv All Rights Reserved.