Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

5 vjetori i anëtarësimit në NATO

5 vjetori i anëtarësimit në NATO

0 Komentet 🕔01.04.2014 - 12:37

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry përshëndeti sot 5-vjetorin e zgjerimit të NATO-s, duke u shprehur se anëtarët më të rinj të kësaj aleance kanë provuar guximin e tyre. Kerry deklaroi se NATO është sot më e fortë, pasi anëtarët e saj ndajnë të njëjtat vlera.

Në emër të Presidentit Obama dhe popullit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, unë përshëndes përvjetorët e pestë, dhjetë dhe pesëmbëdhjetë vjeçar të zgjerimit të NATO-s”, shprehet Kerry.

Ai është shprehur krenar që feston rëndësinë e forcimit të NATO-s dhe historisë së saj për afrimin e aleancave. Në 12 mars 1999, Hungaria , Polonia dhe Republika Çeke u bënë pjesë e NATO-s, në 29 mars 2004, ishte radha e Bullgarisë, Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Sllovakisë dhe Sllovenisë, vazhdoi ai. Kerry theksoi se në 1 prill Shqipëria dhe Kroacia u bënë anëtare të NATO-s.

Kerry tha se politika me dyer të hapura të NATO-s nuk ka mundësuar thjesht zgjerimin e Aleancës, por ka shpërndarë demokracinë, prosperitetin dhe qëndrueshmërinë në Europë.

“Nderojmë sakrificat e ushtarëve, dhe rënien në luftë të tyre si pjesë e misioneve të NATO-s. SHBA bashkohet me aleatët e saj për të riafirmuar se dyert e NATO-s mbeten të hapura për çdo vend europian që është gati të përkushtohet”, ka përfunduar fjalimin Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
3°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214