Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

0 Komentet 🕔07.11.2018 - 10:36

Presidenti i Qipros bën një propozim të ri

46183822_303

Për të kapërcyer ndarjen e Qipros, grekët qipriotë japin më shumë kompetenca vendimmarrëse ndaj turqve qipriotë. Presidenti i Republikës së Qipros, Nikos Anastasiades, paraqiti një propozim për popullin qipriot të martën në mbrëmje.

Fuqitë “e mëdha ” të një qeverie qendrore, sipas tij, do të ishin “jo një zgjidhje e mundshme” dhe mund të çonin në ndarjen përfundimtare të Qipros. Anastasiades inkurajoi një “federatë të decentralizuar”.

Republika e Ishullit të Qipros  është ndarë që nga viti 1974 pas një grushti nga ana e shtetit  grek dhe një ndërhyrje ushtarake turke. Qiproja ka qenë anëtare e BE që nga viti 2004, por ligji i BE nuk zbatohet në pjesën veriore të ishullit. Republika Turke e Qipros Veriore njihet vetëm nga Turqia.

Me sugjerimin e tij, Anastasiades vjen një hap më pranë ideve të zgjidhjes së turqve qipriotë, të cilët jetojnë kryesisht në veri. Në fillim, nuk kishte reagim nga kreu i turqve qipriotë, Mustafa Akinci.

Anët turke qipriote bëjnë thirrje për formimin e një konfederate midis dy shteteve me një qeveri qendrore relativisht të dobët. Grekët qipriotë deri tani kanë kërkuar formimin e një Republike  Federale me një qeveri të fortë qendrore.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Shiu!
14°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Chance of Shiu!
13°/2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
14°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Overcast
3°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore!
1°/-3°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 19, 2019
Pjesërisht vranët
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 20, 2019
Mostly Cloudy
4°/-2°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Mostly Cloudy
3°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214