Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

22 hapat për të mbrojtur fëmijët nga obeziteti

22 hapat për të mbrojtur fëmijët nga obeziteti

0 Komentet 🕔09.07.2014 - 10:47

1- Stargjedia më e mirë është për të mbajtur një dietë stabël është që ta bëni stërvitjen pjesë të ditës suaj.
2- Kujdesuni mirë për fëmijën tuaj, nëse mendoni që ai është mbi peshë kontaktoni mjekun.
3- Merrni këshilla nga mjeku familjes.
4- Kujdes! Mos merrni kalori të tepërta. Qëndroni larg fast food-eve, pijeve me shumë sheqer dhe yndyrërave.
5- Tv dhe kompjuteri i bën dembelë fëmijët.
6- Stresi, një faktor, i cili bën që fëmija juaj ta teprojë me ushqimin.
7- Mos merrni ushqime të gatshme!
8- Kritikat tuaja do i vijnë në ndihmë fëmijës për të mos e tepruar me ushqimin.
9- Bëni pushimet e duhura.
10- Përdorni fruta dhe perime të freskëta.
11- Konsumoni 3 vakte të rregullta.
12- Pas ushqimit, në vend të biskotave apo të ndonjë ëmbëlsire, pini një lëng frutash.
13-Kujdes! Mos mbani dietë! Ndryshimet që mund të bëni në dietën e fëmijës suaj mud të shkaktojnë probleme në shëndetin e tij/saj.
14- Zvogëloni mundësitë e të ngrënit jashtë. Ushqimi i shtëpisë është shumë më herë i shëndetshëm.
15- Thuajini STOP picave deh hamburgerëve.
16- Hani të gjithë së bashku. Një drekë me familjen tuaj është më i shëndetshëm se të ngrënit vetëm.
17- Ndërgjegjësohuni se çfarë dhe sa hani.
18- Mos përdorni shumë vajin deh kripën.
19- Zvogëloni racionin. Nuk është e thënë që ta mbaroni deri në fund pjatën.
20- Merruni me sport.
21- KUJDES! Mos merrni ilaçe për dobesim.
22- Një nga mënyrat më të këqija është “ të hash me detyrim”.

/ Izabela Zavalani /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Overcast
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Clear
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-2°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-5°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214