Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

2012-ta, ulet numri i ndërmarrjeve ekonomike

2012-ta, ulet numri i ndërmarrjeve ekonomike

0 Komentet 🕔25.06.2013 - 11:31

Statistikat e fundit nga INSTAT tregojnë një tkurrje të numrit të ndërrmarrjeve për vitin 2012. Në fund të vitit 2012 numri i ndërrmarrjeve ra në 104 mijë ose 2.1 për qind më pak krahasuar me vitin 2011.

Pavarësisht hapjes së 12.700 biznese të reja, numri i bizneseve të mbyllura ka qenë më i madh duke sjell tkurrjen e bizneseve aktive, ku mbi 90 për qind e numrit total kanë 1-4 të punësuar. Numri i ndërrmarrjeve të mëdha që punësojunë mbi 50 vetë është 956 ose 0.9 për qind

Pjesa dërrmuese e sipërmarrjeve shqiptare është fokusuar në sektorin e shërbimeve ku 84 për qind e ndërrmarrjeve zhvillojnë aktivitetin e tregtisë, hotelerisë dhe turizmit.

Në prodhimin e të mirave punojnë 16 për qind e ndërrmarrjeve, ku pjesën dërrmuese e zë industria, ndërtimi, buqësia dhe peshkimi.

Në Shqipëri nga 16 mijë biznese prodhuese , vetëm mbi 9 mijë prej tyre janë ndërrmarrje të industrisë përpunuese.

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Overcast
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Clear
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-2°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-5°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214