Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Nis të dalë në dritë Kalaja e dytë e Elbasanit

Nis të dalë në dritë Kalaja e dytë e Elbasanit

0 Komentet 🕔23.07.2013 - 13:02

Gërmimet për kanalizimet e rrugës “Toma Kalefi” kanë zbuluar një monument që askush nuk e dinte se ekzistonte, të paktën për periudhën që jetojmë. Edhe pse sipas specialistëve ekzistonte një kala e vjetër e njohur si “Jenice Kala” askush nuk do të besonte se ajo ndodhej në anë të namazgjasë përballë shkollës Ali Agjah. E në fakt kjo rrugë ka histori ndërtimi dhe gërmimesh, por në asnjë rast nuk ishte folur për murin e kalasë së vjetër deri në zbulimin më të fundit.

Nga gërmimet e Agjencisë së Shpëtimit bashkë me firmën ndërtuese është arritur në zbulimin e një pjese të konsiderueshme të mureve duke nxjerrë në pah kullën dhe elementë të tjerë që bëjnë fjalë për një kala. Pikërisht në një gjatësi prej 500 metrash larg kalasë së madhe e mbuluar nga aluvionet. Kalaja që mendohet se ka shërbyer si garnizon tashmë është e konfirmuar. Mendohet se i përket periudhës osmane me emrin “Jeniçer Kala” e ndërtuar nga turqit ndoshta para kalasë së madhe për qëllime ushtarake. Kjo kala përmendet në dokumentet e kohës, por jo në vendin aktual, por në një vend tjetër afër Bradasheshit.

Gërmimet e deritanishme kanë nxjerrë në pah pjesën e sipërme të kullës veriore, por duket një proces i vështirë zbulimi i së tërës për shkak se kjo është ndër rrugët kryesore të qytetit të Elbasanit dhe qarkullimi është i mbingarkuar.

/Klajdi Lleshi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214