Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

100 milionë dollarë për Brazilin

100 milionë dollarë për Brazilin

0 Komentet 🕔29.06.2013 - 10:35

Sep Blater, presidenti i FIFA-s, pas kritikave të marra për koston e lartë të zhvillimit të Kampionatit Botëror në Brazil, ka premtuar se do ti japë këtij vendi një pjesë të mirë të fitimeve. Konkretisht ai ka pohur shumën prej 100 milion dollarësh.

E njëjta shumë nga Fifa i’u dha edhe Afrikës së Jugut pas përfundimit të botërorit në 2010-tën. Por deri ditën e djeshme askush nuk e kishte menduar se një “fond social” do të shkonte edhe për aktivitetin në Brazil.

“Kemi lënë në Afrikën e Jugut një fond të veçantë prej 100 milion dollarësh, që kontrollohet nga qeveria e këtij vendi, FIFA dhe Federata e Futbollit atje. Jam i sigurt që një shumë e tillë, ndoshta edhe më e lartë, do të mund të caktohet edhe këtu. FIFA nuk ka si qëllim që të përfitojë nga vendi organizator, por të dhurojë diçka për këtë vend”- tha Blater gjatë deklaratës së tij.

Duke u përpjekur vazhdimisht të shuajë zërat që pohojnë se kjo federat harxhon më tepër për futbollin sesa për jetët e njerzve.

Stadiumet, aeroportet dhe projektet e tjera infrastrukturore të planifikuara nga qeveria Braziliane kapin një shifër prej 13.3 miliard dollarësh.

Ndërkohë 3.5 miliard dollarë janë investuar vetëm për stadiumet ku do të luhen ndeshjet e botërorit të ardhshëm.

 /Erzen Carja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
30°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/16°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
31°/15°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
24°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of Shiu!
28°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
28°/13°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
28°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Clear
29°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Pjesërisht vranët
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr